•       Veľkosť  školy

ZŠ Podhorany je plno organizovaná škola s kapacitou približne 120 žiakov. Počet kmeňových učební je 9. Okrem nich má škola jednu špeciálnu učebňu, ktorá je využívaná na výučbu informatiky a prácu s IKT počas vyučovacích predmetov. Objekt školy sa nachádza v okrajovej časti obce Sokolníky pod kopcom Bahorec a okrem hlavnej budovy je v ňom umiestnená aj budova školskej kuchyne a jedálne a dve menšie budovy slúžiace na hospodárske účely. K objektu patrí dvor s multifunkčným športovým ihriskom a pozemok.

Charakteristika žiakov

Naša škola je spádovou obecnou školou. Do školy dochádzajú deti z obce Podhorany, časť Sokolníky a Mechenice a žiaci z obce Bádice. V obciach žijú aj sociálne slabšie rodiny. Vzhľadom k veľmi rozsiahlemu spektru vzdelávacích potrieb našich žiakov – od žiakov nadaných, až po žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov so špeciálnymi výchovno - vzdelávacími potrebami, sa nám javí ako veľmi prínosné a zmysluplné zamerať stratégiu školy smerom k tvorivému učeniu, ktoré je založené na zvládaní prirodzených situácií, na prispôsobení sa individualitám žiakov. Naša škola umožňuje individuálne uplatnenie každému žiakovi.

Charakteristika pedagogického zboru

Pedagogický zbor tvoria učitelia a vychovávateľky školského klubu. Všetci pedagogickí pracovníci spĺňajú požiadavky odbornej a pedagogickej spôsobilosti.